2011. július 26., kedd

POKOLGÉPEN ÜLÜNK

Nem egészen úgy látom a rendszert, mint Lenhardt Balázs, de abban egyetértek, hogy összeomlásra van itélve és ez a lényeg.

***

Európa vezető hatalmai büszkén húzzák ki magukat, hogy sikerült jó megoldást találniuk a gyakorlatilag már finanszírozhatatlan görög adósságválságra. Látszólag a piacok is elégedetten nyugtázták a döntést, javult az euró és a forint árfolyama is, mindenki boldog. De vajon tényleg sikerült rendezni a saját GDP-jük 150%-át meghaladó görög államadósság legalább középtávú finanszírozhatóságát, ahogyan azt Angela Merkel és Nicholas Sarkozy hangoztatja? Álláspontom szerint egyáltalán nem, a gyors tűzoltás csak a katasztrófa elodázására volt elegendő, a világméretű gazdasági-pénzügyi összeomlás már feltartóztathatatlan.

A probléma a globális pénzügyi rendszerben gyökerezik, amely a spekuláció általánossá válásával teljességgel elszakadt a reálgazdaságtól, és felfoghatatlan mennyiségű virtuális pénz áramlik benne. Csak az ún. derivatív (származtatott) értékpapírok piacán mintegy 7000 milliárd USD-nek megfelelő deviza forog, amelynek eredőjét már nem lehet kibogozni. A 2008-as ún. pénzügyi válság is az ilyen származtatott termékekből indult el, ugyanis a bankok, befektetési társaságok az amerikai ingatlanpiacon szerzett, valójában fedezet nélküli papírjaikat egymás között adták-vették, bedöntve vele több száz éves, patinás bankházak tucatjait. Ez a krízis fél év alatt végigsöpört a világon, hiába hangoztatták az európai vagy ázsiai kormányok, hogy őket nem fogja érinteni, hiszen a liberalizált multiglobalizációban a lepkeszárny lebbenése is cunamiszerű visszhangot válhat ki a többi kontinensen. A 2008-as események csak szerény prelude-öt (előhang) jelentenek abban a pokoli szimfóniában, amelyet a féktelen emberi kapzsiság olajozta pénzügyi rendszer összeroppanása fog okozni. Ez a rendszer mára egy olyan hatalmas méretű buborékká vált, amelybe még folyamatosan pumpálják a levegőt, mert látszólag bármennyit elbír, miközben egy elszabadult léghajóra emlékeztet, ahol a kosárban mi mindnyájan, a földi lakosok himbálóznak az irányítás visszaszerzésének legkisebb esélye nélkül.
 

Rossz hírem van. Nem is fogjuk tudni kézbe venni a dolgokat, amíg a lufi az ősrobbanást idézve szét nem pukkan felettünk, elindítva egy olyan láncreakciót, amelynek végkifejlete a legsötétebb utópiákat valósíthatja meg. Oswald Spengler már száz évvel ezelőtt a Nyugat alkonyáról írt, de most eljöhet az egész ipari civilizáció alkonya is.
 
Miért vagyok ennyire pesszimista? Hiszen látjuk, bajban ismerszik meg a barát: az EU, az IMF és a nagyobb bankok majdnem 150 milliárd euróval segítik ki az államcsődben vergődő Görögországot, aki cserébe egy komoly konvergencia- (magyarul megszorító) csomagot vállal, amivel stabilizálja a tarthatatlan költségvetését, és tovább tudja fizetni az állami alkalmazottakat és intézményeket. Zárójelben tegyük hozzá, a görögöket nem is kell annyira sajnálnunk, mert míg a magyar orvos, tanár vagy vasutas megalázó éhbére közismert, addig a jól élni szerető mediterránok olyan elképesztő pluszjuttatásokat zsebelhettek be a béreken felül, ami világszinten is példátlan. Csak néhány példa: volt aki a kézmosásra, más aktacipelésre vehetett fel pótlékot, de a pontos munkakezdésért vagy a munkaruha viseléséért is járt. Arra azonban már nem látszik garancia, hogy 2014 után mi fog történni az akkor is irdatlan mennyiségű lejáró görög államadóssággal. A német-francia tengely mindenesetre rendkívül eltökélt, még a nyáron új javaslatokat nyújtanak be az euróövezeti pénzügyi stabilitás növelésére és a tagországok közötti együttműködés fokozására. Létrejöhet egy új, az IMF-hez hasonló Európai Valutalap, amely intézményesítetten lenne hivatott a bajban levő országok támogatására.


Ne legyen kétségünk, bajba jutott ország lesz bőven a közeljövőben, miközben nem sikerült Írország, Portugália, Spanyolország vagy Olaszország adósságproblémáira sem megfelelő megoldást találni. Ezekben az országokban bármelyik pillanatban elkezdődhet ugyanúgy a görög játszma, és a nemzetközi spekuláció célkeresztjébe kerülhet szinte bármelyik ország. Az államadósságot ugyanis egyik állam sem képes magától visszafizetni, csupán befektetői hangulat és nagyrészt spekuláció, hogy melyikről hiszik ezt el, és melyikre mutat rá a végzet csontos ujja, hitelminősítői értékelésbe csomagolva a felszámolói parancsot. Magyarország is csak látszólagosan lélegezhet kicsit szabadabban, mert hiába a hazug kormányzati propaganda, a gazdasági szuverenitásunkat nem sikerült visszaszerezni, az EU és az IMF csak meglazította a nyakunkon a fojtóhurkot, de bármikor meghúzhatják. Ezért kellenek a strukturális reformok, a Széll Kálmán Tervnek nevezett megszorító csomag, mert folyamatosan pénzt kell kipumpálni a már amúgy is végzetesen meggyöngült magyar társadalomból, hogy a nemzetközi tőke és zsidó megkaphassa állandó jussát, mindnyájunk egy font húsát.
 
A probléma lényege a kamatos kamat rendszere, amit a zsidó pénzváltók találtak ki az ókorban, majd a középkorban a Rothschildok, Fuggerek és más vérszívó paraziták olyan tökéletesre fejlesztettek, hogy birodalmak sorsa az ő kezükben volt, mert a pénzüktől függtek és szabadon dönthettek háború vagy béke kérdésében. Volt, akinek szúrták már akkor is a szemét, Aragóniai Ferdinánd és Kasztíliai Izabella a XV. század végén nem csupán a móroktól szabadította fel Hispániát, de a velük szoros szimbiózisban élő zsidó kereskedőknek is tudomásukra hozták, hogy kívül tágasabb. Persze ettől és számtalan a hitelezési anomáliákra felhívó figyelmeztetés ellenére a rendszer működött tovább, és ott tartunk most, a XXI. század elején, hogy a világ nagy része el van adósodva. Az adósságot és az érte fizetendő kamatot pedig a gazdaság bővüléséből kellene kigazdálkodniuk. Ezért vált varázsszóvá a GDP (bruttó hazai termék), amelynek évről-évre növekednie kellene, hogy sikerüljön kifizetni a folytonosan emelkedő terheket, de ez már a gazdaság ciklikusságából következően is lehetetlen feladat. Mégis a neoliberális gazdaságpolitika jelszava az állandó növekedés, ami józan paraszti ésszel is megvalósíthatatlan. Ehhez minden évben többet kell termelni és fogyasztani, tekintet nélkül a fennálló természetes korlátokra. Ezért hiába dübörgött a csúcsra a fogyasztói hajsza, amibe sikerült a nyugati világ mellett egyre nagyobb ázsiai tömegeket bevonni, a rendszerben automatikusan kódolva van a fenntarthatatlanság. Miközben az emberi kapcsolatok teljesen elsekélyesednek, a mammon mohó istene egyre többet és többet követel. Az egész világ, az államok és a lakosság is az adósság-rabszolgaság jármában húzza az igát. A haszonélvező pedig a spekuláns, aki arc nélkül húzódik meg a luxuslimuzinok sötétített golyóálló üvege és a hatalmas felhőkarcolók hosszú, fekete asztalai mögött, ahová évente egyszer-kétszer összegyűlnek dönteni élet és halál fölött.

 
Tusnádfürdőn már Orbán is arról beszélt, hogy korszakváltás határán állunk, amelyben a régi rendszer össze fog dőlni, ugyanis a nyugati világban az államadósság olyan mértékűvé válik, hogy a tartozásokat már nem lehet visszafizetni. Eddig rendben, ezt mondja a Jobbik évek óta. De erre mondta eddig következetesen „vezénylő tábornok úr” a parlamentben, sőt önellentmondását fokozva a tusványosi táborban is, hogy Magyarországnak vissza kell fizetnie az adósságát. Amit persze már sokszorosan visszafizetett, és mégis folyamatosan nő! Mert egyszerűen nem lehet visszafizetni, sőt soha nem is próbálja senki visszafizetni, mert a lejáró kötvényeket mindig újak kibocsátásával váltják ki, görgetve maguk előtt a gigászi adóssághegyet. Egyetlen számadatot mondok: 2011-ben hazánk 2850 milliárd forintot kell kifizessen csupán az adósság kamataira! Többet, mint amit egészségügyre és oktatásra tudunk fordítani összesen, a húszéves verkli mégis forog tovább: az adósságot vissza kell fizetni akkor is, ha beledöglünk! Miközben már Orbán is kimondja a nyilvánosság előtt, hogy nem lehet visszafizetni, és mégis sorra lesöprik a jobbikos javaslatokat, amelyek az országot tönkretevő hitelezési feltételek, kondíciók újratárgyalására vonatkoznak. Vona Gábor pontosan fogalmazott, amikor arról beszélt a héten, hogy történelmi lehetőséget szalasztott el a Fidesz kormányra kerülése után az államadósság újratárgyalására. 1990-ben el lehetett engedni Lengyelország és Bulgária tartozásának felét, öt évvel ezelőtt a nem EU tag Szerbia kapott jelentős könnyítést, és most a görög államkötvények jelentős részéről mondanak le ingyen és mosolyogva a nagy bankházak. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke ki is mondta, hogy a Görögország számára kidolgozott program egyszeri és kivételes, nem vonatkozik más országokra és jövőbeni problémákra. Mi pedig bátran kimondhatjuk: hagyják már abba a hülyítésünket, a megalázásunkat és kizsákmányolásunkat! Ahelyett, hogy minket is felkérjenek a görög (és a majd sorban következő többi) mentőcsomagban való részvételre, adják meg nekünk is a többieknek jóváhagyott engedményeket! Európa senki által meg nem becsült védőbástyái már többször voltunk, most hagy legyünk végre egyenlő felek, és nem harmadosztályú tagállam.
 

A rendszer, a szisztéma fenntarthatatlan, mégis lapátoljuk a szenet a süllyedő Titanic kazánjába. A pénzügyi rendszer eresztékei recsegnek-ropognak, sorban mondják ki a korábban neoliberális prófétáknak számító közgazdász guruk, mint Soros, Stiglitz vagy Nouriel Roubini, hogy nem sikerült kilábalni a gazdasági krízisből, az igazi válság csak most következik. A magyar kormány mégis reálpolitikaként értelmezett kényszerből teljesíti a hitelezői elvárásokat, rendületlenül fizetve a számlákat, még akkor is, ha újabb családok tízezrei süllyednek le a mélyszegénység visszautat lehetetlenné tevő szintjére. Meg kellene állítani ezt az örültséget: miközben a húst vágjuk le magunkról, a pénzuralom feneketlen bendőjű szörnyetege ellenállás nélkül nyeli el a környező világot, és senki nem húzza meg a vészféket! A globális kapitalizmus már megbukott, de nincs, aki kellő határozottsággal kimondja ezt, a rendszer pedig saját súlyánál és tehetetlenségénél fogva görög tovább maga alá temetve népeket, nemzeteket. A közeledő pénzügyi és gazdasági összeomlás olyan lesz, mint a dominó, szép sorban bedől a most stabilnak hitt rendszer összes eleme, ahogy az előző elem rázuhan. Vegyük már észre, egy pokolgépen ülünk, csak az emberek többsége bedugja a fülét, hogy ne hallja a robbanószerkezet egyre hangosabb ketyegését!

Lenhardt Balázs - Forrás

11 megjegyzés:

  1. Lenhardt azt elfelejtette, hogy a jelenlegi rendszer ugyanaz miatt van bukásra ítélve, mint az előző. Még pedig működtetői végett! Akik a rendszerek előnyeit saját javukra fordították mindig is a társadalmak rovására. Amíg ez az elit van hatalmon, addig nem is lehet jobbra számítani szerintem.

    VálaszTörlés
  2. Moonlight. Sztem Lenhardt írása azért is figyelemre méltó, mert elárulja, hogy a Jobbik az összeomlásra vár hogy valamit is tegyen: "Nem is fogjuk tudni kézbe venni a dolgokat, amíg a lufi az ősrobbanást idézve szét nem pukkan felettünk, elindítva egy olyan láncreakciót, amelynek végkifejlete a legsötétebb utópiákat valósíthatja meg." Ez jól rámutat a Jobbik borzalmas passszivitására. Sztem nagyon téved a Jobbik vezetősége, ha azt hiszi hogy nincs alternatíva az erőszakos ellenállás és a világvégre várás közt. Az alternatíva az összefogás az mszp-vel és az lmp-vel minden olyan ügyben, ahol egyetértés lehet a narancs diktatúra ellen és a tönegtüntetés eszköz kihasználása. Most azért is olyan magas lovon ül Orbán, mert nincsenek nagyobb tüntetések és egyéb bkés de határozott polgári ellenállás/összefogás.

    mm

    VálaszTörlés
  3. Mózi, ahogy én észrevettem a különböző portálokat olvasgatva, mindenki arra a bizonyos pillanatra vár, amikor kicsúszik az irányítás a bábok kezéből. Ekkor szeretnék megragadni a kezdeményezést, és a saját javukra fordítani a szituációt. Postától a Jobbikig ez kb. mindenkiről elmondható. Ezért várják úgy az öszeomlást, mint Jehova-tanúi az Armageddont.

    Az ellenzék összefogása sajnos csak álom marad számunkra.

    Az MSZP ugyanabból a KISZ-es brancsból került ki, mint a Fidesz. Szóval kétlem hogy összefogna elvtársai ellen, ha nem lát megfelelő esélyeket a győzelemre.

    Jobbikot pedig a beszűkült dogmái gátolják. Komcsik ide vagy oda, a jelenlegi helyzettel csak narancsék malmára hajtják a vizet.

    Sajnos ebben az esetben is a "divide et impera" érvényesül. Hogy az összeomlás után jobb lesz-e a helyzet, mint most, annak csak Isten a megmondója.

    VálaszTörlés
  4. Moonlight. Így könnyű: megvárjuk a nagyvalamit és addig is szépen eléldegélünk a jól fizető és nem túl fárasztó kis politikai karierből. Ezért csak szánalmat érdemelnek. Egyébként az lmp-vel össze lehetne fogni a jobbiknak sok esetben és akkor már nehéz lenne az mszp számára nem csatlakozni. Csak akarat kellene a jobbik részéről és minden másképpen alakulhatna. Ez viszont valszeg túl fárasztó lenne számukra.

    mm

    VálaszTörlés
  5. TT, tele van főleg pocsék emberekkel.

    VálaszTörlés
  6. Moonlight. Minden arra mutat, hogy a Jobbiknak már nincs szüksége a választókra. Orbánnal együtt tudhat valamit Vona, amit a mezei fideszes és jobbikos nem. Valami olyasmit aminek valszeg nem nagyon örülne sem a mezei fideszes, sem a mezei jobbikos. Véeményem szerint nagy árulások lesznek még.

    mm

    VálaszTörlés
  7. http://www.echotv.hu/videotar.html?mm_id=108&v_id=8894

    Érdemes megnézni mindkét beszélgetést Bogár Lászlóval. Kicsit reálisabb képet kaphatunk Oroszországról, mint mondjuk Postáék tollából:)

    http://jovonk.info/2011/07/26/az-iszlam-fovezetek-kihivja-nabuccot

    Ehhez mit szólsz Mózi? Ezzel elég rendesen betarthatnak az EU-nak. Ki tudja, a végén még ez a vezeték lesz az a bizonyos 7 teve.

    VálaszTörlés
  8. Moonlight. Ez egy különcikket érdemelne. Lényegében az orosz külpolitika ügyes sakklépése.

    mm

    VálaszTörlés
  9. Mózi, bármennyire is ellenkezel, szerintem az orosz néplélek szkíta talapzaton áll. Éppen ezért alakult ki az az iszonyatos ellentét a nyugati világiasság (tőkések, zsidók, ateizmus modernizáció) betüremkedése és az orosz ősnépek között.

    TT

    VálaszTörlés
  10. TT. Szerintem nincs semmilyen ellenesség a nyugati népek és az oroszok közt. Csak zsidók (nem "a zsidók") gyűlölnek mindenkit, beleértve az oroszokat is... és szerintem még önmagukat is gyakran. A jelenlegi oroszellenességet a nyugati világban olyan mediák keltik szándékosan, akik a gyűlölet szolgálatában állnak. Orbán is beállt néhány évvel ezelőtt a gyűlölet szolgálatába, de most már bánja, mert észrevette, hogy jó lenne jóban lenni Oroszországgal, de est sajnos már elszúrta.

    mm

    VálaszTörlés
  11. Ha hinni lehet annak a diplomatának, akivel legjobb barátom beszélgetett, akkor a Jobbikot Putyinék támogatják elég erőteljesen. Ki-ki maga döntse el, hogy ebből mennyi igaz.

    VálaszTörlés